środa, 12 sierpnia 2015

Kierowce ile zarabia ?

Ile może zarobić kierowca w Unii Europejskiej?


Kierowcy pojazdów ciężarowych i autobusów zatrudnieni przez polskie firmy bardzo często narzekają, że ich zarobki są niższe od zarobków ich kolegów z innych państw Unii Europejskiej. Wielu z nich uważa to za niesprawiedliwość, ponieważ wykonują dokładnie taką samą pracę. Młodzi kierowcy, którzy znają jakikolwiek język obcy bardzo często decydują się więc na wyjazd ze swojego kraju i pracę w innym unijnym państwie.

Okazuje się, że zagraniczne firmy przewozowe bardzo chętnie zatrudniają Polaków, ponieważ często kształcą się oni w technikach samochodowych i posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności. Tacy kierowcy, zatrudnieni na przykład w Wielkiej Brytanii, są w stanie zarobić nawet kilkukrotność swojej pensji polskiej, w trakcie jednego miesiąca. Często więc młodzi kierowcy na kilka lat opuszczają swoje domy, lub emigrują na Zachód razem z całymi rodzinami, aby dorobić się i tam pozostać.


Ile wynoszą zarobki polskiego kierowcy?


Wysokość zarobków w Polsce jest uzależniona od tego, w jakiej firmie zatrudniony jest kierowca. Każda bowiem ustala swoje własne stawki. Zazwyczaj, pensja wynosi około trzech i pół tysiąca złotych. Poza zasadniczym wynagrodzeniem, kierowcy wypłacane są również różnego rodzaju dodatki i ekwiwalenty. Może on więc spokojnie zarobić około pięciu tysięcy złotych. W niektórych firmach kierowcy zarabiają więcej, w innych nieco mniej. Wszystko zależy od wymiaru czasu pracy, od długości i odległości trasy i innych warunków. Żaden kierowca nie może więc liczyć na stałe wynagrodzenie co miesiąc. Wszystko zależy również od tego, ile godzin spędzi on na dyżurze, czy też nie zostanie on zatrzymany na dłużej w trakcie rozładunku lub załadunku towaru. Na trasie zdarzają się bowiem różnego rodzaju historie. Polscy kierowcy uważają jednak, że ich pensje, w porównaniu do zachodnich kolegów z innych państw Unii Europejskiej, zarabiają znacznie więcej, za tę samą pracę.




Najwyższe zarobki w Unii Europejskiej



Mówi się, że najwięcej w Unii Europejskiej zarabiają kierowcy brytyjscy. Oni otrzymują bowiem od swoich pracodawców dniówki lub tygodniówki. Taka przeciętna dniówka kierowcy samochodów ciężarowych, niezależnie od ilości przepracowanych przez niego godzin, wynosi około stu funtów. Za tydzień pracy kierowca otrzymuje około siedmiuset funtów. Są to minimalne stawki, ponieważ niektórzy przewoźnicy płacą im znacznie więcej. W innych krajach, jak na przykład w Niemczech, czy we Francji, kierowców obowiązują minimalne stawki godzinowe, które wynoszą około dziesięciu euro. Niemieccy politycy chcieli wprowadzić nakaz wypłacania wszystkim kierowcom przejeżdżającym przez terytorium ich kraju, takiej właśnie stawki za ten czas. Komisja Europejska nie wyraziła zgody na wprowadzenie takiego prawa. Mogło by to bardzo pozytywnie wpłynąć na wysokość wynagrodzeń Polaków, którzy bardzo często swoje trasy mają tak zaplanowane, że przejeżdżają przez terytorium Niemiec. Wielu kierowców liczyło na takie rozwiązanie, jednakże nie udało się osiągnąć porozumienia w tej kwestii. Obecnie temat został na jakiś czas wstrzymany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz